Diákélet
2025.március 12-én ellátogatott iskolánkba Szécsi Attila okleveles emberi erőforrás tanácsadó, művelődésszervező, mediátor , aki a magyar rendvédelemben dolgozott 21 évig, ahol nyílt és titkosszolgálati eszközökkel drogosokat, prostituáltakat, korrupt rendőröket, rendvédelmi dolgozókat üldözött. Mediátorként feladata, hogy a tapasztalatait átadja a fiataloknak.
Arról beszélt, hogy a fiatalokat kell meggyőzni,hogy ne használjanak tudatmódosító szereket ,mert akkor még van értelme, később már csak egy pszichológus, pszichiáter tud segíteni, esetlegesen gyógyszerekkel és terápiával.
Diákjaink figyelmesen hallgatták.
Köszönjük Attilának az előadást.
2025. február 21-én rendhagyó történelemórára került sor a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából iskolánk színházermében a Pázmaneum Társulás szervezésében.
A megjelenteket Karaffa Attila, Dunszerdahely város alpolgármestere köszöntötte.
Megnyitójában kiemelte, hogy Dunaszerdahelyen az emléknapot a Pázmaneum Társulás honosította meg 2011-ben. Az első megemlékezésen Wittner Mária, 1956-os halálraítélt, országgyűlési képviselő emlékezett közösen a polgárokkal.
A diákság feszült figyelemmel hallgatta Farkas Sebestyén Lőrinc, a budapesti Terror Háza Múzeum történészének a „Szovjet terror Magyarországon 1944–1945” című előadását.
A történelemóra végén gyertyagyújtásra került sor a Városháza mellett található "A diktatúrák áldozatainak emlékművénél".
A művészet béke. Béke, mert egymásra figyelünk. Segítjük egymást, hogy gördülékenyen következzenek az egyes műsorrészek. Kapcsolódunk egymással, táncolunk és táncba hívjuk a közönséget, a zene szárnyán szárnyalunk. Anyanyelvünkön történeteket mesélünk, anyanyelvünkről és más nyelvekről történeteket hallgatunk. Összetartozunk és az összetartozás örömét sugározzuk - ez maga a béke. A művészet béke.
Hálás szívvel köszönjük a mai műsor fellépőinek (Bíró Bulcsú, Kürthy Réka, Bíró Leila, Hodossy Zoltán, Csanaky Natasa, Győri Jázmin, Navrátil Alexa, Dudás Lia, Benedek Arabella) az odaadását és helytállását, szívetmelengető érzés volt újra a színpadon látni egykori tanítványunkat, Csepi Bendegúzt, nagy öröm volt, hogy a „takarásban“ ismét ott volt Mészáros Anna. Köszönjük Németh Leventének, hogy „elérhetővé tette“ számunkra a Jókai-bableves megfilmesített történetének „archív“ forrását.
Isten éltesse a magyar kultúrát!
2024. december 19-én iskolánk diákjai a közeli fővárosok adventi vásáraiban hangolódtak a karácsonyra. Az I.B, I.SM, I.HA, III.B, III.SM, III.D, IV.B, IV.SM, V.D osztályok Bécsben töltötték az utolsó előtti tanítási napot. Gyönyörködtek a történelmi belváros fényeiben, megcsodálták a leghíresebb bevásárló utcák kirakatait, nézelődtek és ajándékokat vásároltak a Városháza előtti Christkindlmarkton, megkóstolták az osztrák karácsonyi specialitásokat. A nap fénypontja kétségkívül a császári hangulatot idéző Schönbrunn kastély előtti vásár volt. A tartalmas programok és a varázslatos hangulat mindenkit magával ragadott. Az élményekkel teli nap nemcsak az ünnepvárást tette különlegessé, hanem felejthetetlen közös pillanatokat is adott a résztvevőknek és egyúttal inspirációt jelentett az év végi készülődéshez.
Iskolánkban már hagyománnyá vált, hogy advent idején diákjaink jótékonysági sütivásárt szerveznek, amely minden évben nagy lelkesedéssel és összefogással zajlik. Az idei esemény is nagyon sikeres volt, minden osztály bekapcsolódott ebbe a nemes célt szolgáló kezdeményezésbe. Az aulában ünnepi hangulatot árasztó, megterített asztalok várták a diákokat, tele ínycsiklandó édességekkel és gondosan elkészített finomságokkal.
A vásáron kínált csemegék között szerepeltek kézzel díszített mézeskalácsok, omlós linzerek és különféle egyedi desszertek. Az ünnepi asztalok mellett négy különálló asztalon volt a nemzetközi karácsonyi hagyományok bemutatója, amely az iskolánkban tanított nyelvekhez – magyar, szlovák, angol és német – kapcsolódott. Ezek a kulturális érdekességek tovább gazdagították az eseményt, és az összegyűlt közönség számára hasznos és érdekes információkat nyújtotak.
A jótékonysági akció során befolyt teljes bevételt az évzáró gála alkalmával adták át Vajda Tibike szüleinek. Ez az adomány nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a család fedezni tudja gyermekük gyógykezelésének költségeit, segítve ezzel Tibike felépülését és további fejlődését. Az ilyen összefogás nemcsak anyagi segítséget nyújt, hanem reményt és támogatást is, amely a legnehezebb helyzetekben is erőt adhat.
Büszkék vagyunk diákjainkra, akik nemcsak részt vesznek a jótékonysági eseményeken, hanem teljes odaadással segítenek. Ez is mutatja azt, hogy a közösségi összefogás milyen nagy erőt jelent: együtt nagy dolgokra vagyunk képesek.
December 3. – a fogyatékkal élők napja. A világjárvány előtt ezen a napon minden évben meghívtuk egy közös délelőttre a Dunaszerdahelyi Mentálisan Sérülteket Segítő Társulás fiataljait. Bár már azóta volt pár közös tevékenységünk, ezt a hagyományt csak ma sikerült újraélesztenünk. A fiatalok: P. Balázs, Zsuzsika, Marián, Ľuboš, Dominika, Józsika, R. Balázs, Roman és Maroš nem felejtettek el bennünket, rögtön elfogadták meghívásunkat. A hagyományokhoz híven most is kézműveskedtünk, szavaltunk, feladatokat oldottunk meg az interaktív táblán és leginkább beszélgettünk, örültünk egymásnak. Örömöt hoztak, örömöt kaptunk – olyan ajándékot, amelyet egyik plázában sem lehet megvásárolni: csillogó szemeket, mosolygó arcokat, szeretettel teli szíveket.
Hálás szívvel köszönöm a segítő diákok odaadását, a hotelakadémisták finom vendégváró ételeit, Álló Mónika, igazgatóhelyettesnő kedves édességcsomagjait, az igazgató úr által felajánlott aranyérmeket, Németh Levente profi „beugrását“ és nem utolsó sorban a Mikulás jóságát.
A dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola és Középfokú Sportiskola adventi készülődésének kiemelkedő eseménye az idén immár 11. alkalommal megrendezett adventi koszorúkészítő verseny. A program népszerűsége töretlen: közel száz résztvevőt vonzott, akik összesen 47 egyedi alkotást készítettek. A szervezőket különösen meglepte, hogy a versenyzők egyharmadát fiúk alkották.